papa na dachu

Co zrobić, by dach pokryty papą był szczelny?

Papa jest bardzo popularnym pokryciem budynków mieszkalnych. Stosuje się ją najczęściej na dachach płaskich. Ta ekonomiczna technologia posiada wielu zwolenników. Niestety z czasem papa ulega degradacji. Można temu zaradzić, stosując hydroizolację.

Zadbaj o fachowe ułożenie papy

Wydaje się, że nie ma nic trudnego w odpowiednim ułożeniu powłoki na dachu i zgrzaniu wszystkiego palnikiem. W praktyce okazuje się jednak, że niedoświadczeni wykonawcy popełniają kardynalne błędy. Jeden z nich to nieumiejętne łączenie papy, które można poznać po tym, że masa asfaltowa nie wypływa spod elementu, na który działa się temperaturą. Zgrzew powinien mieć od 5 do 10 milimetrów szerokości. Dach pokrywa się papą także innymi sposobami. Mniej popularna metoda to przykręcenie jej do podłoża. Materiał na osnowie tekturowej można przytwierdzić lepikiem, jednak jest on mało odporny na degradację biologiczną, lepiej więc zdecydować się na trwalszy rodzaj papy.

Oceniaj sukcesywnie stan pokrycia

Aby odkryć przeciek, często wystarczy wejść na dach i sprawdzić, czy nie pojawiły się dziury, wybrzuszenia albo uszkodzenie gontów w newralgicznych miejscach (okolice komina i krawędzie dachu). Niestety nie każda niedoskonałość będzie łatwa do dostrzeżenia gołym okiem. Papa pod wpływem intensywnego działania promieni słonecznych może się po prostu topić. W uszkodzoną powłokę wniknie woda, przechodząc w głąb sufitu, co skutkuje powstawaniem wilgoci. Zauważywszy problem, trzeba podjąć odpowiednie działania.

Nie nakładaj nadmiernej ilości papy

Wiele osób wybiera papę do pokrywania dachu, ponieważ ma niską wagę i przystępną cenę. Ten efekt jest niweczony poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału w celu poprawy szczelności powierzchni. Takie cykliczne remonty z czasem coraz bardziej obciążają konstrukcję domu, zabierają czas i wiążą się z dodatkowymi kosztami. U wielu osób pojawia się pomysł zdarcia dotychczasowej powłoki i nałożenia papy od nowa, ale takie rozwiązanie dalej będzie wiązało się z tymi samymi problemami. Jak więc poradzić sobie ze skutecznym uszczelnieniem dachu?

Naprawiaj dach skutecznie

Szybka, łatwa i trwała naprawa papy? To możliwe! Wystarczy użyć materiałów hydroizolacyjnych. Co ważne, nie trzeba nawet usuwać dotychczasowej warstwy pokrywającej dach. Płynna konsystencja środka umożliwia skuteczne zabezpieczenie dylatacji czy połączeń różnych materiałów. Duża odporność na pęknięcia, nasłonecznienie i wibracje budynku sprawia, że można cieszyć się spokojem na lata. Aby dostosować rodzaj masy i metodę jej nakładania do indywidualnych potrzeb, dobrze sprawdzić informacje na stronie doświadczonego wykonawcy.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*