comfort food

Comfort food – co to takiego?

Jedzenie to nie tylko czynność niezbędna do podtrzymania funkcji życiowych, ale także przyjemność. Wiele potraw, zwłaszcza tych kojarzących się z dzieciństwem, dostarcza poczucia satysfakcji i spełnienia oraz poczucia bezpieczeństwa. Jak często można spożywać comfort food? Jak podejść do tego tematu?

Comfort food – jedzenie dające poczucie bezpieczeństwa

Comfort food pod żadnym względem nie jest dietą samą w sobie. Nie jest nastawione ani na redukcję wagi, ani na uzyskanie żadnych efektów zdrowotnych. Jego głównym założeniem jest aspekt psychologiczny. Comfort food to rodzaj jedzenia, które kojarzy się z zapewnieniem uczucia ciepła, zadowolenia i dobrego samopoczucia emocjonalnego. Może być elementem zdrowej diety, spożywanym w wybrany dzień tygodnia, która pozwala na co dzień zdyscyplinować się i utrzymywać prawidłowy jadłospis. W przypadku osób, które nie żyją według ściśle ustalonego porządku żywieniowego, comfort food może pojawiać się znacznie częściej, co nie zawsze jest zdrowe. Może być to zazwyczaj ulubione danie z dzieciństwa lub danie, które przypomina o pewnym miejscu, osobie lub czasie. Istnieje jednak spore ryzyko, że potrzeba zaspokajania potrzeb psychicznych i duchowych przerodzi się w wymówkę do regularnego przejadania się. Nie da się ukryć, że za najsmaczniejsze posiłki uznaje się te raczej niezbyt zdrowe. Zwykle są to wysokokaloryczne i tłuste potrawy, często zawierające takie składniki jak: ser, mąka, kremowe sosy, smażone mięso i słodkości. 

Comfort food jako nagroda za całotygodniowe starania

Comfort food może być propozycją na cheat day lub cheat meal w ściśle określonej ilości. Skoro już ma się możliwość regulowanego wyłamania się z diety, to nie powinno się jeść byle czego, ale coś wysokiej jakości i dającego satysfakcję ze spożycia. Tego typu jedzenie może dostarczać nostalgii i radości, co może być korzystne dla zdrowia psychicznego. Przyrządzanie lub zamawianie takich potraw z umiarem to sposób na nagrodzenie siebie i zrobienie sobie przerwy od ścisłej diety lub restrykcyjnego stylu życia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.