Cząstka DNA

Badania genetyczne – czym kierować się przy wyborze odpowiedniej firmy

Badania genetyczne w kierunku poważnych chorób, czy ustalanie ojcostwa to sprawy, które są niezwykle emocjonalne i ważne. To właśnie dlatego powinniśmy powierzyć wykonanie testów DNA placówki badawczej o dobrej renomie, posiadającej odpowiednie certyfikaty i akredytacje, potwierdzające kompetencje.

Dzięki postępowi w nauce mamy możliwość wykonania zdecydowanie bardziej rozbudowanej diagnostyki medycznej, która została poszerzona o badania genetyczne. W przeciwieństwie do standardowych testów serologicznych, badania genetyczne są zdecydowanie bardziej dokładne i dają znacznie bardziej pewne wyniki.

Dzięki badaniom DNA mamy także możliwość rozstrzygnięcia wielu rodzinnych sporów tj. sprawy spadkowe, czy ustalenie spornego ojcostwa. Są to kwestie dość delikatne, dlatego przy wyborze laboratorium dobrze jest poszukać pozytywnych opinii na jego temat.  Dobre opinie nie biorą się z niczego. Profesjonalna obsługa klienta, odpowiednie podejście do problemu, z którym zmaga się pacjent to tylko nieliczne aspekty, które są niezbędne do wyrażenia pozytywnej opinii.

Na dobrą markę trzeba sobie zapracować także wiedzą i doświadczeniem. Na rynku pojawia się dziś wiele firm, które oferują badania genetyczne. Konkurencja jest bardzo ważna, ponieważ sprawia, ze poszczególne placówki stale poszerzają swoją wiedzę, aby wyprzedzić konkurencję i sprostać rosnącym wymaganiom rynkowym. Zlecając badanie genetyczne należy brać pod uwagę nie tylko opinie o danej firmie i jej kwalifikacje ale również doświadczenie, liczbę wykonanych badań np. liczbę wykonanych testów na ojcostwo oraz staż firmy na rynku.

badania genetyczne

Poziom kwalifikacji i kompetencji mogą potwierdzać odpowiednie certyfikatach i akredytacje. Akredytacja – potwierdzająca zdobycie globalnego certyfikatu rzetelności podejmowanych badań – jest symbolem prestiżu dla każdego laboratorium, które ją posiada. Norma ISO/IEC 17025 jest przeznaczona do stosowania przez laboratoria, które poprzez wdrożenie systemu zarządzania jakością potwierdzają kompetencje świadczonych przez siebie usług badawczych.

Oprócz akredytacji nadawanej przez PCA, prestiż placówki zwiększa także udział w tzw. badaniach biegłości organizowanych przez renomowane organizacje zagraniczne tj. GEDNAP (Niemcy). Certyfikat GEDNAP przyznawany jest przez Zrzeszone Niemieckie Instytuty: Kryminalistyki i Medycyny Sądowej i stanowi potwierdzenie najwyższej jakości wykonywanych ekspertyz kryminalistycznych.

7 Comments Posted

  1. jak zwykle mieszkańcy mniejszych miejscowości mają problem z dostępem do taich placówek, a nie daj boze jak sie w przychodni coś zapytasz, to potem całe miasto huczy od plotek, niestety.. Chce sie wyprowadzić do Warszawy,inne życie

  2. Badania DNA sa wykorzystywane nie tylko przy potwierdzeniu ojcostwa, takie specjalistyczne potrafią wskazać obszary w naszym organizmie, na które możemy zachorować, do których mamy tendencje genetyczne właśnie. Podobno jest to coraz bardziej popularne.

  3. @Majza, testy na allegro kupisz za kilkadziesiąt złotych, ale wyniku nie odczytasz siedząc na kanapie w domu, kupujesz sam sprzęt do wykonania wymazu, który następnie musisz wysłać do laboratorium, gdzie zlecasz wykonanie badań.

  4. Szukając informacji wyczaiłem testy na allegro, zapewniają o skuteczności, robi sie taki test i wysyła do laboratorium,niestety nie znam nikogo kto testował takie rozwiazanie:(

  5. Jeśli chcesz zrobić test prywatnie to możesz znaleźć oferty od 500-1500zł, natomiast jeśli badanie zlecił sąd koszt ok 1500-2000zł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.