Nowoczesne techniki uszczelniania

Techniki uszczelniania powierzchni spełniają ważną rolę w różnego rodzaju gałęziach przemysłu, w tym np. w budownictwie, zapewniając odpowiednią szczelność drzwi i okien i wpływając pozytywnie na ochronę przed zimnem i kurzem.  Warto wspomnieć o tym, że bez uszczelek nie może poprawnie i bezpiecznie działać prawie żadna maszyna. Niewielka rozmiarem i na pierwszy rzut oka niepozorna uszczelka pełni wszakże ważny element konstrukcyjny dowolnej maszyny.

Wspólną właściwością wszystkich uszczelek jest to, że nie można ich wielokrotnie używać. Rodzaj uszczelki należy dobierać do konkretnego urządzenia. Uszczelki wykonuje się z różnorodnych materiałów biorąc pod uwagę temperaturę. Dawniej uszczelki produkowano z azbestu, dzisiaj są to nowoczesne materiały gumy litej, uszczelki z santoprenu, silikonu czy materiałów wieloskładnikowych.

Na polskim rynku istnieje wiele firm specjalistycznych zajmujących się sprzedażą uszczelek wytłaczanych z gumy litej PVC i silikonu, profili gumowych, uszczelek wycinanych pod określony kształt i wymiar czy wymiar uszczelek sprzedawanych „na metry”.
Wiodącą specjalizacją są występujące w wielu gatunkach materiały gąbczaste typu mikroguma oraz guma porowata/komórkowa.
Dostępne są też materiały do produkcji uszczelek w postaci płyt w rolkach i w arkuszach z mikrogumy, gumy porowatej, silikonu oraz gumy litej. Dodatkowo istnieje możliwość wycięcia detali z takich płyt w różnych technologiach. Mają one rozmaite cechy takie jak twardość, kolor, format.
Należy je uwzględnić zgodnie z obrębem wykorzystania, na przykład guma NBR doskonale sprawdza się w hydraulice, a guma CR w branży spożywczej.

7 Comments Posted

  1. No wiesz bedzie jeszcze drozej z tego co tu widze, jesli ktos ogrzewa dom gazem lub pradem to wspolczuje.ale ok uszczelnienie okien i drzwi zawsze coś tam da.

  2. nie tak dawno temu byliśmy ze znajomymi całą grupą na wernisażu, gdzie były różne projekty w duchu industrialnym, takie konstrukcje wykonane z części użytkowych, m.in. z uszczelek, węży, silników, turbinek. Do tego wszystkiego oświetlenie i nagłośnienie, powiem, że zrobiło to na mnie mega wrażenie.

  3. Dobre uszczelnienie okien i drzwi pozwoli na zaoszczedzenie pieniedzy na ogrzewanie, wiec dobrze sprawdzić stan w naszych domach, szczególnie teraz kiedy ceny za prąd i gaz są bardzo wysokie.

  4. Wiele hurtowni kupuje produkty u Chińczyków, były i są przestoje, czesto zamówiony towar przypływa z kilkumiesiecznym opoznieniem. Jesli ktos chce teraz zaczynac budowe radzę sie zastanowić.

  5. Remontowalismy w zeszlym roku dom i powiem panu,ze jesli trzeba kupic wieksza ilosc uszczelek czy innych produktów to radze zorientowac sie w hurtowniach, maja lepsze ceny niz w markecie. teraz jest problemz niekturymi czesciami. to wynik covidu.ciezkie czasy nastaly, lepiej nie remontowac jesli nie trzeba w tej chwili. takie jest moje zdanie

  6. Zastanawiam sie czy lepiej kupic w castoramie czy u producenta, potrzebuje nabyć wieksza ilosc uszczelek okiennych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.