Lot widokowy nad miastem

Samolotem nad miastem? Nie ma lepszego prezentu

Prezenty można podzielić na trafione, nietrafione i takie, które się zapamięta do końca życia. A co, jeśli wśród tych ostatnich znajdzie się prezent, dzięki któremu będziesz mógł spojrzeć na wszystko z góry? Właśnie taki, niebanalny sposób obdarowania bliskiej osoby zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność: voucher na widokowy lot nad miastem.

Pandemia koronawirusa zamknęła nas w domach na tyle skutecznie i dotkliwie, że – jak donoszą media – aby odreagować ludzie wykupują teraz na potęgę tzw. „loty donikąd”. Ludzie unoszą się w przestworza, by po kilku godzinach wrócić w miejsce, z którego wystartowali – a wszystko dlatego, by choć przez kilka godzin poczuć się wolnymi. Na szczęście nie trzeba uciekać się do takich metod, by poczuć wolność, a przy okazji obdarować tą wolnością kogoś bliskiego.

Po co komu taki prezent?

Lot samolotem na prezent jest pomysłem, który można zrealizować niemal w każdym mieście w Polsce. Jest też znakomitą alternatywą dla nietrafionych, szybko lądujących w koszach prezentów. Za niewielkie pieniądze można wykupić lot, w trakcie którego bliska osoba będzie podziwiała panoramę miasta z perspektywy ptaka. Na przykład w Bydgoszczy takie usługi oferuje min. Zonda Aero: dzięki pilotom i innym fachowcom z tej firmy można spędzić w przestworzach kilka niepowtarzalnych momentów.

Co nam dają loty widokowe loty? Poza ulotnym uczuciem szczęścia i wolności, pozwolą także obdarowanemu cieszyć się niecodzienną panoramą miejsca, w którym żyje. Widok z góry pozwala też odkryć tajemnice miasta, których nie widać z perspektywy codziennej. To także niezapomniane emocje, które podwajasz, gdy nie tylko wykupisz lot samolotem na prezent dla bliskiej osoby, ale sam lub sama z nim polecisz. Takie momenty zostają w sercu na zawsze.

Czym się kierować, wybierając firmę

Naturalnie wykupując tak niecodzienny prezent należy kierować się nie tylko ceną, lecz również sprawdzić, czy firma oferująca lot samolotem na prezent posiada Certyfikat Przewoźnika Lotniczego, nadany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jest to warunek niezbędny, tymczasem sporo firm nie spełnia go. Bydgoska firma Zonda Aero posiada wymagany certyfikat, więc decydując się na lot z ich pilotami wybieramy zdrowe emocje i pewność powrotu na ziemię.

Warto także zwrócić uwagę, jaką flota dysponuje przewoźnik. Nierzadko składa się ona z wyeksploatowanych maszyn, którym trudno co prawda odmówić swoistego uroku, lecz nie sposób powierzyć im zdrowie, a nawet życie osoby, którą miałyby unieść w przestworza. I znowu: Zonda Aero legitymuje się flota nowoczesnych, na bieżąco certyfikowanych śmigłowców i samolotów, które – z racji fachowego i terminowego serwisowania – są zawsze w gotowości do lotu.

Ceny: ile to kosztuje?

Należy pamiętać, że – wybierając tak niecodzienny prezent – nie możemy kierować się wyłącznie niską ceną. W cenie lotu kupujemy bowiem nie tylko kilka chwil w przestworzach, lecz również certyfikaty bezpieczeństwa, fachowych lotników i mechaników, serwisowanie na bieżąco latającego sprzętu (niezwykle istotne!), łączność z profesjonalistami na lotnisku itd. Jednym słowem płacimy też za bezpieczeństwo i fachowość. Zatem ile trzeba wydać na sprezentowany lot?

Przyzwoite cenniki (uwzględniające wszystkie powyższe elementy) zaczynają się od 350 – 380 zł. W tej cenie dostajemy widokowy lot 30-minutowy dla jednej osoby. Jeśli chcemy kupić lot śmigłowcem – będzie trochę drożej; w tej cenie certyfikowany operator lotniczy zaoferuje 20 min. widokowego lotu dla jednej osoby. Lot godzinny samolotem kosztuje 600 – 650 zł (dla jednej osoby).

Trzeba pamiętać, że kupując voucher na lot widokowy, który miałby być prezentem, możemy kupić go nawet dla trzech osób, a cena jest wówczas niższa, niż gdybyśmy kupili trzy przeloty oddzielnie. Taką usługę także oferuje bydgoska firma Zonda Aero. Tam też można wybrać z bogatej oferty samolotów, jakimi dysponuje operator. Najpopularniejszymi samolotami są oczywiście Cessny, a śmigłowcem – Roobinson R44, którym polecieć mogą jednorazowo nawet cztery osoby. I Cessna i Robinson charakteryzują się zadziwiającą widocznością z kabiny, co jest kluczową sprawą w widokowych lotach.

Na koniec kwestie zdrowotne: czy lot widokowy jest dla każdego? Lekarze są zgodni: jeśli nie mamy choroby serca, uniemożliwiającej podróżowanie np. pociągiem czy samochodem na dalsze odległości – możemy też wybrać się w lot widokowy cessną nad miastem. Samolot czy śmigłowiec nie wzbija się bowiem na takie wysokości, które zagrażałyby życiu czy zdrowiu pasażerów. Mówimy tu raczej o lotach rekreacyjnych, niż podróżach podniebnych czy lotach wyczynowych.

5 Comments Posted

  1. Ja to wspominam jeden lot widokowy samolotem Milka w Jastrzebiej Górze, to było 20 lat temu i do dziś go pamietam-modlilam sie czy wyladujemy.Teraz w życiu bym sie wsiadła do takiego „samolotu” Wolę poogldać Polskę z góry program w TV na canalplusie serio.nikt mnie już w zyciu nie namówi

  2. Jak jest zła pogoda to loty są wstrzymywane przecież, nie miałoby to sensu lecieć gdy nic nie widać. Ja miałam okazję lecieć wojskowym samolotem, z moim wujkiem, który jest lotnikiem i wiem jakie to są wrażenia. Każdemu polecam to przeżyć.

  3. z tymi lotami to jest roznie, szczegolnie w miesiacach o losowej pogodzie. czasami trafia sie na slabsza pogode, deszcz i mniejszą widocznosc no i z maksymalnych doznan nici! Najlepiej oczywisie leciec latem, kiedy ryzyko slabej widoczności jest małe. Tak czy inaczej fajne doznania – lecialem 2 razy takimi turystycznymi lotam

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.