Pompy ciepła Klimtech

Pompy ciepła, czyli sposób na ekologiczne ogrzewanie domu

Polacy coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania. Tyczy się to nie tylko żywienia, ubierania się, czy podróżowania, ale również ogrzewania domu. Jest to wynik rosnącej świadomości na temat wpływu naszych działań na środowisko naturalne. Sposobem na to, aby skutecznie ogrzać dom, jednocześnie dbając o środowisko naturalne są pompy ciepła pozwalające wykorzystać energię z naturalnych złóż.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które są jednak dość specyficzne. Jak się bowiem okazuje, nie wytwarzają one ciepła, a pobierają je z otoczenia. Źródłem energii cieplnej może być woda, ziemia bądź powietrze. Błędem jest przekonanie, że pompa ciepła to nic innego jak kocioł grzewczy. Wchodzi ona w skład skomplikowanego systemu, który – oprócz pompy – składa się z:

    • źródła dolnego;

    • źródła górnego.

Źródłem dolnym jest miejsce, w którego pompa pobiera ciepło, zaś źródło górne to instalacja grzewcza, która znajduje się w pomieszczeniach. W przypadku pomp ciepła zdecydowanie częściej stosowane jest ogrzewanie płaszczyznowe, do którego zalicza się zarówno to ścienne, jak i podłogowe. W przypadku tradycyjnych grzejników pompy ciepła wybierane są zdecydowanie rzadziej.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła dzieli się, biorąc pod uwagę źródło pochodzenia ciepła. Wyróżnia się pompy ciepła:

    • gruntowe;

    • powietrze – woda;

    • powietrze – powietrze.

Ciekawą grupę stanowią pompy ciepła, które bazują na energii hydrotermalnej. Aby przekonać się, jak bogata jest dzisiaj oferta tego typu urządzeń, wystarczy wejść na stronę firmy Klimtech i zapoznać się z możliwościami. To ciesząca się dobrą renomą firma z wieloletnim doświadczeniem.

Jak działają gruntowe pompy ciepła?

W przypadku gruntowych pomp ciepła wykorzystywane jest to ciepło, które znajduje się w gruncie. W Polsce to właśnie ten rodzaj pomp wykorzystywany jest najczęściej. Co ważne, w naszych warunkach klimatycznych sprawdza się on naprawdę bardzo dobrze. Decydując się na taką pompę ciepła, możemy postawić na instalację w jednej z trzech form. Może to być:

    • kolektor poziomy;

    • sonda pionowa;

    • kolektor poziomy;

W przypadku gruntowych pomp ciepła nie musimy obawiać się zmian temperatury źródła ciepła. Wiele osób błędnie sądzi, że jest zupełnie odwrotnie. Warto jednak pamiętać, że na najwyższą temperaturę można liczyć w głębokich odwiertach o pionowym przebiegu. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak być świadomym tego, że koszt utrzymania takiego odwiertu nie należy do najniższych.

Czy warto wybrać powietrzne pompy ciepła?

Powietrzne pompy ciepła pozyskują ciepło z powietrza. Decydując się na ten rodzaj, warto postawić na urządzenia, które montuje się na zewnątrz budynku. Są one funkcjonalne, a do tego naprawdę wytrzymałe. Można je wykorzystywać nie tylko do ogrzewania domu, ale również wody w basenie.

Powietrzna pompa ciepła

Wybierając taką pompę ciepła, niezbędne jest zastosowanie urządzenia biwalentnego. Aby system działał naprawdę efektywnie bez względu na panujące warunki atmosferyczne, niezbędne jest zastosowanie kotła grzewczego gazowego bądź grzałki elektrycznej.

Jak wygląda działanie wodnej pompy ciepła?

Wodne pompy ciepła wykorzystują energię z wody gruntowej. Aby wybudować instalację grzewczą wykorzystującą taką opcję, niezbędne jest zdobycie odpowiedniego pozwolenia. Nie obejdzie się również bez skorzystania z usług firmy wykonującej odwierty. Konieczne jest też wykonanie dwóch studni, co dla niektórych może być dość kłopotliwe. Jedna przeznaczona jest do pobierania energii, do drugiej trafia woda zrzutowa. 

Przed wykonaniem instalacji grzewczej z takim rodzajem pompy niezbędne jest przeprowadzenie analizy wody pod kątem obecności żelaza oraz manganu. Jeśli bowiem pierwiastków tych będzie zbyt dużo, może pojawiać się ochra żelazowa, co w przypadku wodnej pompy ciepła jest niekorzystne.

Jakie zalety charakteryzują pompy ciepła?

Okazuje się, że pompy ciepła mają wiele zalet. Przede wszystkim ich działanie oparte jest na naprawdę prostej zasadzie. Do tego dochodzą niskie koszty eksploatacji, co znacznie odróżnia to nowoczesne rozwiązanie od innych sposobów na ogrzanie domu. Decydując się na ogrzewanie oparte na tym rozwiązaniu, nie trzeba martwić się skomplikowaną i drogą konserwacją. Jedyne, o czym trzeba pamiętać to troska o filtry oraz sprężarkę. 

Pompy ciepła poleca się wszystkim, którzy chcą chociaż w minimalnym stopniu zatroszczyć się o środowisko naturalne. Nie zużywają one dużo energii, nie produkują również szkodliwych pyłów. Są naprawdę efektywne i gwarantują w zimie przyjemne ciepło w domu. Czy mają wady? Naprawdę niewielkie i wskazane przez nas zalety, znacznie je przewyższają. Warto jednak pamiętać, że stosowanie pomp ciepła w chłodnych rejonach kraju, a więc na przykład na Suwalszczyźnie – nie jest najlepszym wyborem. Na szczęście postawić można na inną pompę, ciesząc się zaletami, które mają te urządzenia.

Pompy ciepła to innowacyjne, ekologiczne rozwiązanie polecane wszystkim, którzy szukają sposobu na ogrzanie domu, a jednocześnie nie chcą stawiać na tradycyjne piece węglowe. Są niezwykle wydajne, ich montaż jest stosunkowo prosty i nie wymagają dużych nakładów finansowych, jeśli chodzi o eksploatację. Wybór dostawców pomp ciepła jest również ogromny, co znacznie ułatwia wykonanie instalacji grzewczej na nich opartej.

6 Comments Posted

  1. Ja polecam zastosowanie takiej technologii, jest to bardzo ekologiczne podejscie, dbajmy o nasza ukochaną planete. Segregujmy smieci, oszczedzajmy wode!

  2. Zadzwon do swojego urzedu miasta lub gminy i zapytaj czy mają takie dotacje. Często dostępne są dofinansowania w wybranym regionie Polski. Nie dotyczą całego kraju. wiec trzeba sie lokalnie zorientowć.

  3. planuje takie rozwiazanie w swoim gospodarstwie, lecz obawiam sie tej papierologii, czy wie ktos jak załatwic pozwolenie,gdzie trzeba to zglosic?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.