jak usunąć plamy z dywanu po psie

Domowe sposoby na usunięcie najczęstszych zabrudzeń z dywanu

Dywany to atrakcyjny i praktyczny element wyposażenia współczesnych wnętrz. Rosnąca popularność dywanów oraz wysoka dostępność różnorodnych modeli sprawiają, że coraz częściej goszczą one w naszych domach i mieszkaniach. Aby zapewnić dywanom długą żywotność, warto dowiedzieć się więcej o ich pielęgnacji. W tym artykule podpowiadamy, jak domowymi sposobami usunąć z dywanów najczęstsze zabrudzenia, czyli gumę do żucia, wosk i sierść. Zapraszamy do lektury!

Jak usunąć z dywanu gumę do żucia?

Kleista guma do żucia i puszysty dywan to nie najlepsze połączenie. Zdarza się jednak, że mimo ostrożności guma wpada w dywan i zostaje w niego np. wdeptana. W takim przypadku błędem jest szybka interwencja! Wilgotna guma do żucia z łatwością przylega do włosia i próba jej natychmiastowego wyjęcia najczęściej kończy się rozdrobnieniem kleistego produktu. W takim przypadku kawałki gumy ściśle owiną się wokół kosmyków dywanu i ich usunięcie stanie się bardzo trudne.

Jak zatem skutecznie usunąć z dywanu gumę do żucia?

Sposób jest naprawdę prosty! Wystarczy do plastikowego woreczka śniadaniowego włożyć kilka kostek lodu i zawiązać go na supeł, a następnie położyć na gumie do żucia wdeptanej w dywan. Schłodzenie gumy sprawi, że straci ona swoją kleistość i po około 20 minutach możliwe będzie wyjęcie jej w jednym lub kilku zwartych kawałkach. Guma do żucia po takim zabiegu staje się krucha, zatem po usunięciu większości zabrudzenia należy dywan odkurzyć, aby pozbyć się mniejszych drobinek. Gotowe! Dywan znów jest czysty i piękny.

jak usunąć gumę do żucia z dywanu

Jak usunąć wosk z dywanu?

Używanie świec w pomieszczeniach sprzyja stworzeniu nastrojowego klimatu. Światło płomienia i zapach aromatycznego wosku mogą towarzyszyć romantycznym kolacjom lub sprzyjać odpoczynkowi na kanapie po ciężkim dniu w pracy. Wielbiciele świec wiedzą jednak, że relaks z ich udziałem ma także dużą wadę w postaci trudnych do usunięcia plam z wosku. Prawdziwą katastrofą jest sytuacja, w której roztopiony wosk dostanie się na dywan! Płynny, ciepły wosk doskonale wnika w strukturę dywanu, skleja włosie i po zastygnięciu wydaje się nie do usunięcia. Czy na pewno? Na szczęście istnieje domowy sposób na to, jak usunąć wosk z dywanu.

jak usunąć wosk z dywanu

Aby wywabić wosk z dywanu, potrzebne są czyste, bawełniane ręczniki kuchenne (najlepiej białe) lub rolka grubego, papierowego ręcznika i żelazko. Ręcznik należy rozłożyć na plamie z wosku i go… uprasować! To najlepsza metoda na to, aby pozbyć się wosku z dywanu. Rozgrzanie go sprawi, że wosk znów stanie się płynny i wsiąknie w ręcznik. Uwaga! Nie należy pozostawiać żelazka w bezruchu na powierzchni ręcznika, ponieważ grozi to uszkodzeniem dywanu (stopnienie, przypalenie). Prasowanie należy przeprowadzić w kilku ruchach, a następnie wymienić ręcznik na nowy. Wymiana ręczników powinna trwać tak długo, aż na ostatnim z nich nie będzie już śladu po wosku. Kolejnym krokiem jest odczekanie 20 minut, aż ewentualne drobinki wosku znów stwardnieją i zebranie ich odkurzaczem. Dywan znów jest jak nowy!

Jak pozbyć się sierści z dywanu?

Posiadanie w domu zwierzaka i dywanu nie musi się wykluczać. Jeśli jednak, mimo sympatii do psów i kotów, odstrasza Cię wizja dywanu pełnego sierści, to poniższe porady na pewno Ci się przydadzą. Podpowiadamy w nich, jak pozbyć się sierści z dywanu przy zastosowaniu łatwych, domowych metod.

jak pozbyć się sierści z dywanu

Podczas usuwania sierści z powierzchni dywanu postaw przede wszystkim na systematyczność. Nie pozwól, by duża ilość sierści zalegała na nim i wplątywała się we włosie. Często odkurzaj dywan, nawet codziennie, trzep go co najmniej 2 razy w roku, i dodatkowo, naprzemiennie, stosuj zaprezentowane sposoby. Sposób pierwszy – rolka do ubrań. Rolka wyposażona w paski z klejem skutecznie zbierze sierść z powierzchni dywanu. Sposób drugi – grzebień o bardzo gęstych zębach. Takim grzebieniem skutecznie wyczeszesz z dywanu zalegającą w nim zwierzęcą sierść. Sposób trzeci – gumowa rękawiczka zwilżona wodą. Przecieranie dywanu dłonią w wilgotnej, gumowej rękawiczce sprawi, że sierść przyklei się do jej powierzchni. Uwaga! Stosując tę metodę uważaj, by nie przemoczyć dywanu. Po wyczyszczeniu dywanu, pozostaw go do wyschnięcia.

Posiadanie w domu dywanu wprowadza do niego przyjemny nastrój. Aby jednak dywan latami cieszył oczy, wymaga nie tylko odkurzania, ale również skutecznego usuwania z jego powierzchni najczęstszych, codziennych zabrudzeń, jakimi są m.in. wosk, sierść zwierząt czy guma do żucia. Dzięki temu poradnikowi bez trudu poradzisz sobie z ww. problemami i sprawisz, że Twój dywan zawsze będzie wyglądał jak nowy!


Więcej porad, wskazówek i inspiracji w temacie dywanów udostępniamy na naszej stronie
www.living-home.eu
Zapraszamy!

7 Comments Posted

  1. Przy dużym i puchatym dywanie jeśli chcemy usunąć gumę do żucia można po prostu obciąć ten kawałek, na pewno nie bedzie widac, poza tym to chyba rzadkie sytuacje myślę. Częsciej problemem są plamy po winie lub zabrudzenia przez zwierzaki.

  2. za niewielkie pieniadze można wynając lokalną firmę, która na miejscu wypierze dywan lub tapicerkę.

  3. siedlisko roztoczy,brudu i kurzu taka jest prawda, ja alergik nie moge mieć nigdie dywanów. Wszedzie mam kafelki i podloge drewnianą,ktorej utrzymanie w czystosci jest prostsze niż dbanie o dywany.

  4. Czasem gra jest niewarta świeczki, jeśli zabrudzenia są duże lepiej zlecić czyszczenie profesjonalnej firmie sprzątającej.

  5. Potwierdzam patent z kostkami lodu na gumę do żucia, miałam taką akcję i faktycznie guma skruszała po kilku minutach. Na dywanie nie było żadnego śladu.

  6. dzieki za dobre tipy! jesli chodzi u usuniecie wosku z wykładziny to sprawdza sie też papier do pieczenia plus żelazko!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.