oszustwo-blik, kradziez-blik, kradziez-internetowa

Gang oszukujących na BLIKA rozbity!

Kilka miesięcy temu pojawiła się nowa forma oszustwa na tak zwanego BLIKA. Po wielu miesiącach działań lubuskiej policji udało się rozbić grupę i skonfiskować sprzęt użyty do procederu. Poszkodowanych może być co najmniej 200 osób, a w sprawie wciąż są ujawniane nowe wątki.

oszustwo-blik, kradziez-blik, kradziez-internetowa

Na czym polegało oszustwo na BLIKA?

Istotą oszustwa było przejęcie kontroli nad wiadomościami na profilu w mediach społecznościowych, a konkretnie na Facebooku. W jaki sposób dochodziło do wyłudzenia? Użytkownik otrzymywał wiadomość wysłaną z konta znajomego, w której ten rzekomo prosił o opłacenie zamówienia internetowego za pośrednictwem systemu płatności BLIK. Wiele osób, chcąc wyświadczyć przysługę swoim znajomym, przelewało pieniądze pod wskazany link, zasilając konta oszustów. W jaki sposób oszuści mogli wyłudzić pieniądze od nieznanych osób? Mogły zostać do tego użyte zarówno wirusy, jak i pozyskane dane użytkowników.

Udana akcja policji

Dzięki pracy policji śledztwo przyniosło konkretne efekty w postaci zatrzymań. Doszło do nich w różnych polskich miastach, między innymi w Poznaniu, Gryfinie, Warszawie i Wrocławiu. Funkcjonariusze zabezpieczyli też komputery oraz inne urządzenia, takie jak modemy, routery czy karty SIM, służące do połączenia się z internetem. To ważne dowody w sprawie, którym przyjrzy się gorzowska prokuratura.

Jaka kara czeka przestępców?

Przez kilkanaście ostatnich miesięcy media informowały o nowych próbach wyłudzeń, których ofiarą padło co najmniej 200 osób w całej Polsce. Dzięki działaniom lubuskiej policji, szajka stojąca za procederem została rozbita. Aresztowano 7 osób, w tym 34-latka stojącego na czele. Sprawa jest w toku i niewykluczone, że poszkodowanych jest znacznie więcej. Śledztwem zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim. Główny sprawca musi liczyć się z konsekwencjami w postaci nawet 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałe osoby zamieszane w sprawę wyłudzeń mogą usłyszeć wyrok skazujący nawet na 8 lat więzienia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.