oszustwo-blik, kradziez-blik, kradziez-internetowa

Gang oszukujących na BLIKA rozbity!

Kilka miesięcy temu pojawiła się nowa forma oszustwa na tak zwanego BLIKA. Po wielu miesiącach działań lubuskiej policji udało się rozbić grupę i skonfiskować sprzęt użyty do procederu. Poszkodowanych może być co najmniej 200 osób, a w sprawie wciąż są ujawniane nowe wątki.

oszustwo-blik, kradziez-blik, kradziez-internetowa

Na czym polegało oszustwo na BLIKA?

Istotą oszustwa było przejęcie kontroli nad wiadomościami na profilu w mediach społecznościowych, a konkretnie na Facebooku. W jaki sposób dochodziło do wyłudzenia? Użytkownik otrzymywał wiadomość wysłaną z konta znajomego, w której ten rzekomo prosił o opłacenie zamówienia internetowego za pośrednictwem systemu płatności BLIK. Wiele osób, chcąc wyświadczyć przysługę swoim znajomym, przelewało pieniądze pod wskazany link, zasilając konta oszustów. W jaki sposób oszuści mogli wyłudzić pieniądze od nieznanych osób? Mogły zostać do tego użyte zarówno wirusy, jak i pozyskane dane użytkowników.

Udana akcja policji

Dzięki pracy policji śledztwo przyniosło konkretne efekty w postaci zatrzymań. Doszło do nich w różnych polskich miastach, między innymi w Poznaniu, Gryfinie, Warszawie i Wrocławiu. Funkcjonariusze zabezpieczyli też komputery oraz inne urządzenia, takie jak modemy, routery czy karty SIM, służące do połączenia się z internetem. To ważne dowody w sprawie, którym przyjrzy się gorzowska prokuratura.

Jaka kara czeka przestępców?

Przez kilkanaście ostatnich miesięcy media informowały o nowych próbach wyłudzeń, których ofiarą padło co najmniej 200 osób w całej Polsce. Dzięki działaniom lubuskiej policji, szajka stojąca za procederem została rozbita. Aresztowano 7 osób, w tym 34-latka stojącego na czele. Sprawa jest w toku i niewykluczone, że poszkodowanych jest znacznie więcej. Śledztwem zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim. Główny sprawca musi liczyć się z konsekwencjami w postaci nawet 10 lat pozbawienia wolności. Pozostałe osoby zamieszane w sprawę wyłudzeń mogą usłyszeć wyrok skazujący nawet na 8 lat więzienia.

9 Comments Posted

  1. Ludziska oszczedzajcie kasę, bo idą ciezkie czasy, inflacja szaleje, ceny w sklepach wywindowane totalnie, kiedys za stówkę koszyk jedzenia dzisiaj polowa tego. zastanawiam sie nad emigracją

  2. płatnosc blikiem jest w porzo, najlepiej jak sie zapomni portfela, bo wtedy mozna telefonem zapłacić, to jest podstawowa zaleta tej możliwości.

  3. Celem posta jest informowanie a nie straszenie, dotyczy to nie tylko tematu Blika. Czy to twoj pierwszy dzień w internecie człowieku?

  4. Ten proceder nadal działa, wiec uwazajcie!!!! Dzwonili do mojego brata, że niby z banku i czy on potwierdza przelew na kwotę xxx i ze ma podać kod. kazal im sp…d@l@c!!

  5. Czy starsi ludzie uzywaja blika,nie wydaje mnie sie. moze jakis znikomy pocent. a to oznacza,ze najwiecej oszukanych to mlodzi ludzie.

  6. Naiwnych nie brakuje, ludzie nie myślą, klikają w linki w smsach albo mejlach, a potem jest zgrzytanie zebów i płacz. jakby do mnie znajomy na mesendzerze napisał,ze mam mu pozyczyc kase to raczej bym do niego zadzwonił, a nie slepo wysyłał koda..

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.