kary-lekcje-online, problem-lekcje-online, zaklocenia-lekcje-online

Surowsze kary dla osób zakłócających lekcje online?

Prowadzenie zajęć online dla szkół stało się koniecznością. Nauczyciele nie byli przygotowani ani zaznajomieni technicznie. Problemem może być to, że na transmisję mogły wejść osoby nieupoważnione lub uczniowie, którzy dodatkowo zakłócali przebieg lekcji.

kary-lekcje-online, problem-lekcje-online, zaklocenia-lekcje-online

Jaki problem pojawił się w związku z prowadzeniem lekcji online?

Nieuprawnione osoby zaburzały przebieg transmisji, stosując do tego celu muzykę lub obrazy z filmów pornograficznych. Nauczyciele nie wiedzieli, jak sobie z tym poradzić. Nie znali ani mechanizmów zabezpieczających wejście osób nieupoważnionych. Nie potrafili też banować ani blokować takich osób czy wykluczać ich z lekcji. Niektóre narzędzia nie oferowały nawet takich możliwości. Z relacji nauczycieli wynika, że nie dało się przeprowadzić zajęć. Niekontrolowane zachowania osób postronnych w internecie kompletnie uniemożliwiało przeprowadzenie zajęć online. Przeszkadzało to także uczniom, którzy nie mogli korzystać z lekcji.

Jakie rozwiązania mogą pomóc w walce z nadużyciami?

Wśród dostępnych rozwiązań jest ograniczenie osobom trzecim swobodnego dostępu do linków prowadzących do transmisji. Warto również sięgnąć po aplikacje, które umożliwiają zaproszenie do udziału w transmisji wyłącznie konkretnych osób, na przykład uczniów danej klasy.

W jaki sposób rząd chce karać skandaliczne zachowanie?

Wytyczne rządu w sprawie karania osób zakłócających lekcje online są mgliste. Wiadomo jedynie, że państwo planuje zaostrzyć przepisy dotyczące prowadzenia nauczania w formie zajęć zdalnych w ramach Tarczy antykryzysowej 3.1.

Podsumowując, nie wydaje się, aby rząd miał konkretny taryfikator kar w przypadku tego typu nadużyć. Sytuacja związana z koronawirusem zmusiła Ministerstwo Edukacji do natychmiastowego przejścia na zdalny tryb nauczania, co tylko uwidoczniło brak przygotowania do takiej formy nauki. Miejmy nadzieję, że obecna wyjątkowa sytuacja przyspieszy cyfryzację polskich szkół i przygotowanie nauczycieli do działań za pośrednictwem internetu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.