kary-lekcje-online, problem-lekcje-online, zaklocenia-lekcje-online

Surowsze kary dla osób zakłócających lekcje online?

Prowadzenie zajęć online dla szkół stało się koniecznością. Nauczyciele nie byli przygotowani ani zaznajomieni technicznie. Problemem może być to, że na transmisję mogły wejść osoby nieupoważnione lub uczniowie, którzy dodatkowo zakłócali przebieg lekcji.

kary-lekcje-online, problem-lekcje-online, zaklocenia-lekcje-online

Jaki problem pojawił się w związku z prowadzeniem lekcji online?

Nieuprawnione osoby zaburzały przebieg transmisji, stosując do tego celu muzykę lub obrazy z filmów pornograficznych. Nauczyciele nie wiedzieli, jak sobie z tym poradzić. Nie znali ani mechanizmów zabezpieczających wejście osób nieupoważnionych. Nie potrafili też banować ani blokować takich osób czy wykluczać ich z lekcji. Niektóre narzędzia nie oferowały nawet takich możliwości. Z relacji nauczycieli wynika, że nie dało się przeprowadzić zajęć. Niekontrolowane zachowania osób postronnych w internecie kompletnie uniemożliwiało przeprowadzenie zajęć online. Przeszkadzało to także uczniom, którzy nie mogli korzystać z lekcji.

Jakie rozwiązania mogą pomóc w walce z nadużyciami?

Wśród dostępnych rozwiązań jest ograniczenie osobom trzecim swobodnego dostępu do linków prowadzących do transmisji. Warto również sięgnąć po aplikacje, które umożliwiają zaproszenie do udziału w transmisji wyłącznie konkretnych osób, na przykład uczniów danej klasy.

W jaki sposób rząd chce karać skandaliczne zachowanie?

Wytyczne rządu w sprawie karania osób zakłócających lekcje online są mgliste. Wiadomo jedynie, że państwo planuje zaostrzyć przepisy dotyczące prowadzenia nauczania w formie zajęć zdalnych w ramach Tarczy antykryzysowej 3.1.

Podsumowując, nie wydaje się, aby rząd miał konkretny taryfikator kar w przypadku tego typu nadużyć. Sytuacja związana z koronawirusem zmusiła Ministerstwo Edukacji do natychmiastowego przejścia na zdalny tryb nauczania, co tylko uwidoczniło brak przygotowania do takiej formy nauki. Miejmy nadzieję, że obecna wyjątkowa sytuacja przyspieszy cyfryzację polskich szkół i przygotowanie nauczycieli do działań za pośrednictwem internetu.

14 Comments Posted

 1. od dzisiaj w całym kraju powróciła nauka stacjonarna. ponadto zdjęta została kwarantanna z kontaktu, co oznacza, ze jak jaś kowalski bedzie miał pozytywny wynik to klasa jasia nie bedzie szła na zdalne. Zapowiadam,ze to już ostatnia prosta i z poczatkiem wiosny bedzie po pandemii!

 2. No patrząc na sytuacje na świecie oraz fakt, że zbliża sie ciepła pora roku, to myslimy z mężęm, że ogłosza koniec koronawirusa. I znowu bedzie normalnie, nawet nie myślę tu o szkolnictwie i nauczaniu, ale o normalnym życiu.

 3. Czy wszystkie dzieciaki maja mozliwosc uczyc sie zdalnie? czy kazde dziecko w Polsce ma komputer i dostep do internetu? ja mowiac szczerze watpie w to, i co wtedy. jakie są rozwiazania w takiej sytuacji? Czy szkoła wypożycza sprzęt? ale co z dostępem do internetu?

 4. Jestem rozczarowana poziomem lekcji zdalnych u mojego syna, to zakrawa na potępienie, nie wiem, musimy się zjednoczyć i coś z tym zrobić. Zadawane są tylko jakieś samodzielne ćwiczenia, nie widzę tu nadto zainteresowania wychowawczyni.

 5. Mi sie wydaje,ze to wszystko jest odgórnie sterowane. Niestety nie bede sie wypowiadac wiecej. Dla mnie cały ten Lex czarnek to poraszka.

 6. Minister edukacji wspomniał, że jego decyzje już pokazują trend spadkowy w liczbie chorych i zapowiada skrócenie czasu nauki zdalnej.

 7. Czy wy uważacie, że nauka zdalna przystopuje wzrost zachorowań, nie myślicie, że edukowanie naszych dzieci w ten sposób obniża poziom i w rezultacie zamiast 8 klas powinno być ich co najmniej 10. Mam na mysli odrobienie tych 2 lat!! co to sie dzieje? kiedyo sie skończy??

 8. temat jest na topie, a wczoraj minister ogłosił, że będzie zdalne nauczanie w całej Polsce przez wzrost zachorowań, także trzymajmy sie dzielnie

 9. Słyszałam,ze po feriach znowu ma być nauka zdalna, w zasadzie nie wiem czy w calej Polsce czy w wybranych województwach?

 10. na poczatku były problemy z połączeniem, często zawieszało sie wszystko. Ale teraz lekcje działają w sposób właściwy i nie mogę złego sowa powiedzieć.

 11. Nie chce byc malkontentem,ale niestety jak zwykle zostało wprowadzone coś co nie zostało odpowiednio przygotowane.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.