atrakcje-gdanska, stare-miasto, polskie-morze

Poznaj największe atrakcje Gdańska

atrakcje-gdanska, stare-miasto, polskie-morze

Wybierasz się nad polskie morze? Poznaj największe atrakcje Gdańska

Gdańsk to miasto o charakterze portowym, mogące poszczycić się ponad 1000-letnią historią. Jego dawne bogactwo i kupieckie tradycje łatwo poznać, patrząc na imponujące wielkością i urodą zabytki, zdradzające trudne dzieje miasta. To również symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej, drugie – zakończenia komunizmu. Zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Gdańsku.

Stare Miasto

Jednym z ciekawszych elementów jest tu pomnik przedstawiający termometr i barometr. Czy wiecie, że Fahrenheit urodził się właśnie w Gdańsku? Aby upamiętnić tę ważną postać, na rynku ustawiono pomnik przedstawiający barometr i termometr. Istotnym zabytkiem jest też ratusz miejski, z wieży którego rozciąga się piękna panorama miasta. Warto przejść się również ulicą Długą, pełną pięknych kamienic i historycznych obiektów.

Fontanna Neptuna

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Jest wykonana z mosiądzu o składzie zbliżonym do tombaku, który do złudzenia przypomina złoto. Trójząb i płetwa zostały zmodernizowane w latach 50. Neptun to rzymski bóg mórz, który świetnie oddaje specyfikę Gdańska jako miasta portowego. Fontanna to wspólne dzieło rzeźbiarza Abraham van den Blocke’a, Piotra Husena, Beningsena i Wettnera. Znajdziecie ją na Długim Targu.

Szlakiem lwa heweliona

Te w urocze małe lwy, nazwane od astronoma Jana Heweliusza hewelionami, pojawiają się w różnych zaułkach miasta. Pełnią rolę podobną do tej, którą dla Wrocławia odgrywają krasnale. Wyszły spod ręki artysty Tomasza Radziewicza. Figurki znajdziecie przy Stadionie Energa Gdańsk, przed Centrum Hewelianum, przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Wielkim Młynie, Porcie Lotniczym Gdańsk, przy Centrum Informacji Turystycznej i w wielu innych miejscach. Ułatwieniem w ich poszukiwaniu może być aplikacja iLeo, dzięki której wysłuchacie tego, co ma Wam do powiedzenia każdy z poszczególnych Hewelionów.

Westerplatte

Jeśli chcecie pozwiedzać miasto śladami historii II wojny światowej, koniecznie zajrzyjcie na Westerplatte. To tu, w Wojskowej Składnicy Tranzytowej, Polacy heroicznie bronili się przeciw agresji III Rzeszy. Miejsce wpisane na listę Pomników Historii. Nieopodal znajdziecie niewielki cmentarz oraz urokliwą plażę. Miejsce godne zobaczenia przez każdego Polaka, ale i zagranicznego turystę.

Bazylika Mariacka

Powstawała przez 159 lat. Największą atrakcją świątyni jest zegar astronomiczny. Zachwycające są również misternie wykonane figury ołtarza głównego. W ubiegłych latach Bazylika Mariacka przeszła gruntowny remont, zyskując świeżo odnowiony dach. Bazylika, określana mianem Korony Gdańska, stanowi największy tego typu obiekt w Europie, który został wzniesiony z cegły.

Plaża Jelitkowo

Najchętniej odwiedzane kąpielisko w Gdańsku. Raj dla miłośników wodnych szaleństw, ale i fanów przejażdżek rowerowych – przebiegająca wzdłuż plaży trasa doprowadzi Was do Sopotu. Doskonałe miejsce, aby powdychać trochę jodu i odpocząć nad polskim morzem.

Narodowe Muzeum Morskie

Wyjazd do gdańska to świetna okazja, by z bliska podziwiać piękny statek-muzeum Sołdek, łodzie ludów świata oraz żurawia. Uwagę przyciągają również historyczne, zabytkowe spichlerze należące do muzeum. Bilet wstępu do wszystkich tych atrakcji wynosi 32 złote. Ośrodek Kultury Morskiej to wspaniałe miejsce do odwiedzenia całą rodziną – za pomocą specjalnych interaktywnych makiet można tu nauczyć się sterowania statkiem.

Muzeum II Wojny Światowej

Ulokowane w symbolicznej przestrzeni pamięci, 200 metrów od budynku Poczty Polskiej w Gdańsku. Warto zobaczyć wystawę główną znajdującą się w podziemiach, która przybliża wydarzenia z września 1939 roku. Koszt zwiedzania wynosi 23 złote.  

Europejskie Centrum Solidarności

Jak sama nazwa wskazuje, celem obiektu jest popularyzacja ideałów ruchu Solidarność. Na miejscu można poznać historię ruchu, przypomnieć sobie doświadczenia mu towarzyszące, a także zapoznać się z dokumentacją fotograficzną. Warto obejrzeć tereny dawnej Stoczni Gdańskiej im. Lenina, Stare i Główne Miasto oraz kościoły św. Jakuba i św. Katarzyny, wchodząc na taras widokowy na dachu ECS, zlokalizowany 25 metrów nad ziemią. Na miejscu każdy gość otrzymuje audioprzewodnik, dzięki któremu łatwiej mu zwiedzać obiekt i uzyskiwać na bieżąco informacje. Europejskie Centrum Solidarności otwarte jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 10.00 do 19.00. Cena biletu normalnego wynosi 25 złotych, biletu ulgowego zaś 20 złotych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.