Badania prenatalne – wskazania, wątpliwości, fakty i mity
Wokół badań prenatalnych narosło wiele mitów, jakoby były niebezpieczne czy wątpliwe z etycznego punktu widzenia. Takie myślenie prawdopodobnie wynika z troski o dziecko, ale także z niedostatecznej wiedzy, dotyczącej zagadnień związanych z ciążą. Zdobycie informacji o tym, jakie możliwości daje profilaktyka powinno obniżyć poziom stresu u przyszłej mamy.
Czym są badania prenatalne?
To testy przeprowadzane w czasie ciąży. Najczęściej w ten sposób wykrywa się zespół Downa, Edwardsa, Pataua, bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa i inne zaburzenia rozwojowe. Wyróżnia się badania nieinwazyjne (przesiewowe) i inwazyjne. Te drugie wykonuje się wyłącznie w przypadku ryzyka wady płodu – chociaż możliwość powstania powikłań związanych z takim testem waha się między jednym a dwoma procentami.
Po co bada się płód?
Powodów jest wiele. Rodzice otrzymują informacje o ewentualnej wadzie dziecka i mogą przygotować się do tego, co czeka ich po porodzie. W przypadkach zagrażających życiu matki lub płodu istnieją prawne dopuszczenia do wykonania aborcji. Inne powody to chęć poznania płci potomka, a także kontrola jego stanu, by w razie potrzeby podjąć odpowiednie kroki, takie jak np. operacja w łonie matki.
Wskazania lekarskie do badań prenatalnych
Bardzo często powodem wykonania kolejnych testów okazuje się być niepokojący wynik badania USG. Jeśli matka ma ponad 35 lat ryzyko poronienia jest równe ryzyku wady płodu, dlatego zaleca się dodatkowe sprawdzenie jego stanu. Podobnie dzieje się, gdy w rodzinie któregoś z rodziców stwierdzono występowanie chorób o podłożu genetycznym bądź para jest już rodzicami dziecka z wadą.
Wątpliwości etyczne
Wiele par boi się badań prenatalnych, najczęściej jednak nie wynika to z realnych zagrożeń, a wyłącznie z niedostatecznej wiedzy na ich temat. Tego typu diagnostyce powinna poddać się każda przyszła matka dbająca o zdrowie dziecka i własne. Ciągle wzrasta dokładność testów, ponadto metody badawcze są bardzo bezpieczne dla płodu i pozwalają w 8 na 10 przypadków wykryć ewentualną wadę. O tym czy skorzystać z badań inwazyjnych, decyduje sama pacjentka, więc każda kobieta ma wybór.
Okazuje się, że 82% przyszłych matek uważa, że wykonywanie testów mówiących o zaburzeniach w ilości DNA w jądrze komórkowym jest zjawiskiem pozytywnym. Świadczy to o rosnącej świadomości społecznej.
@Hilda może w twoim otoczeniu, ale nie wszędzie tak jest, wybacz. Jest jeszcze wiele miejsc w Polsce gdzie badania budzą jakieś moralne niepokoje. Bo co zrobisz jak się okaże w badaniu, że dziecko jest chore? Dokonasz aborcji?
ALeż badania prenatalne można wykonać w przychodni, to jest normalne badanie, do którego każda kobieta ma prawo.
To nie jest zgodne z moim sumieniem, ingerowanie w Bożą łaskę.
nie wyobrażam sobie być w ciązy i nie zrobic tego badania, mam dwoch zdrowych synów
przez cala ciaze nie martwilam sie,ze cos moze byc z nimi nie tak