kontener na odpady budowlane

Generalny remont: co zrobić z odpadami budowlanymi?

Śmieci gromadzące się podczas prac renowacyjnych i budowlanych to spory problem. Zwykle jest ich dużo – nawet kilka ton – a większość osób nie bardzo wie jak z nimi postępować. Nie wolno wyrzucać ich do pojemników na odpady komunalne, nie kwalifikują się także pod odpady wielkogabarytowe. Jak więc należy je utylizować?

Co zaliczamy do odpadów budowlanych i rozbiórkowych?

Odpady budowlane to pozostałości po pracach remontowych, wykończeniowych i budowlanych. Część z nich to elementy metalowe, które można, a nawet warto, zezłomować. Pozostałe śmieci wygenerowane podczas prac powinny zostać podzielone na takie, które nadają się do ponownego wykorzystania – recyklingu – oraz te, które stanowią potencjalne zagrożenie dla środowiska.

Odpady budowlane i rozbiórkowe to głównie:
– gruz i kamienie,
– resztki terakoty i glazury,
– fragmenty tapet,
– płyty kartonowo-gipsowe,
– pozostałości po panelach i podłogach,
– fragmenty armatury i sanitariatów,
– wykładziny,
– szkło,
– części okien i futryn,
– opakowania i wiaderka po klejach, zaprawach i farbach,
– styropian i wełna mineralna w niewielkich ilościach.

Czego nie wolno wyrzucać?

Największy problem stanowią odpady szkodliwe, takie jak azbest (eternit). Kłopoty z utylizacją mogą mieć także posiadacze resztek farb, papy oraz większej ilości wełny mineralnej i styropianu. By pozbyć się tych potencjalnie niebezpiecznych materiałów należy zwrócić się do specjalnej firmy, która zajmuje się transportem, unieszkodliwianiem i składowaniem tego typu śmieci. Jest to tylko niełatwe zadanie, ale także generujące dodatkowe koszty.

Kontener na odpady budowlane

Pozbycie się zalegających pozostałości po budowie i remoncie ułatwiają kontenery budowlane na gruz i odpady budowlane. Są znacznie pojemniejsze niż popularne big bagi i gwarantują bezpieczny transport na składowisko. Resztki materiałów po remoncie można w każdej gminie bezpłatnie dostarczyć do PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnego Zbioru Odpadów komunalnych.

4 Comments Posted

  1. to akurat jest prawda, wynajecie kontenera to jakis smieszny pieniadz w skali calej inwestycji, ale jak to mowia, im wievej masz pieniedzy tym bardziej chcesz przyoszczedzić, na bogatych dzielnicach najwiecej takich przypadków nielegalnych wywozów

  2. Wynajem kontenerow z renomowanej firmy, to nie jest drogie rozwiazanie, kiedy budujemy jest to zaledwie ułamek kwoty, dostarczony kontener zostanie odebrany a wszystkie śmieci we właściwy sposób zutylizowane.

  3. Przetrzegam przed wynajmem tanich firm oferujących sprzatanie po budowie! Takie firmy odbierają śmieci i wyrzucaja na nielegalnych wysypiskach albo nie daj borze do lasu! U nas w okolicy byla tego plaga nowe osiedla sie budują, mnóstwo inwestycji.A potem jedzie człowiek do lasu i widzi ten syf

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.