Bus

Czym do Holandii?

Holandia to popularny kierunek turystyczny i zarobkowy Polaków. W ostatnich kilku latach Kraj Tulipanów uplasował się na trzecim miejscu pod względem liczby emigracji zarobkowych. Według Głównego Urzędu Statystycznego wyprzedzają go jedynie Wielka Brytania i Niemcy. Wobec tak wysokiego zainteresowania podróżami do Europy Zachodniej przygotowaliśmy porównanie najciekawszych wśród dostępnych środków transportu.

Budżetowa podróż busem

Busy i autokary są często wybierane przez osoby regularnie wyjeżdżające za granicę w celach zarobkowych. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na niskie ceny połączeń, ich dużą dostępność oraz możliwość spontanicznej podróży – bez rezerwowania biletu na wiele tygodni lub miesięcy przed planowanym rozpoczęciem pracy. Ponadto limity bagażu w przypadku busa są znacznie mniej restrykcyjne niż w samolocie. Zazwyczaj w cenie biletu podróżujący może zabrać ze sobą łącznie od 20-stu do 40-stu kilogramów rzeczy. W zależności od wybranego przewoźnika koszt transportu mieści się w przedziale 200-350 złotych.

Wygoda a oszczędność

Część pasażerów ma sceptyczne podejście do podróżowania busem, uważając ten środek transportu za niekomfortowy i czasochłonny. Przewóz osób do Holandii – w zależności od liczby przystanków – zajmuje zwykle kilkanaście godzin. W porównaniu do rejsu samolotem może się to wydawać bardzo długo. Warto jednak zauważyć, że do trwającego od około dwóch do czterech godzin lotu należy doliczyć kolejne dwie na odprawę oraz czas na dotarcie na lotnisko i do miejsca docelowego.

Obecnie większość przewoźników busów oferuje usługę door to door, która pozwala podróżnym na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Jak sama nazwa wskazuje opcja ta eliminuje konieczność organizowania dodatkowego transportu na przystanek czy dworzec – i odwrotnie. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe zwłaszcza w przypadku posiadania sporej ilości bagażu. Dodatkowo firmy transportowe dysponują doskonale wyposażona flotą, która czyni podróż znacznie przyjemniejszą.

Komfort na pokładzie samolotu

Osoby, którym nie odpowiada wizja spędzenia kilkunastu godzin w trasie niejednokrotnie rozważają zakup biletu lotniczego. O ile jest to opcja bardzo korzystna pod względem wygody i oszczędności czasu to pozostałe aspekty mogą zniechęcić podróżnych – zwłaszcza tych, którzy trasę z Polski do Holandii pokonują kilka razy w roku. Przede wszystkim bilety lotnicze należy rezerwować z jak największym wyprzedzeniem – wówczas szanse na atrakcyjną cenę wzrastają. Nie jest to jednak proste w przypadku spontanicznych wyjazdów zarobkowych, jakie często odbywają się z dnia na dzień.

Dodatkowym problemem jest transfer na lotnisko oraz do miejsca docelowego, już po wylądowaniu. Należy również pamiętać, że cena biletu (od 400 do 1000 złotych) zależy od konkretnego lotniska i linii lotniczych oraz uwzględnia zazwyczaj jedynie bagaż podręczny. Wszystkie te czynniki powodują, że na rejs samolotem decyduje się znacznie mniej osób, wyjeżdżających okresowo do Holandii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.