Picie wody z kranu

Skuteczne oczyszczanie wody z kranu

Picie wody prosto z kranu zawsze budziło kontrowersje. Choć badania wskazują, że tak zwana „kranówka” jest zdatna do picia, duża część polaków nie wierzy w jej bezpieczny skład. Z jednej strony woda płynąca do naszych domów jest oczyszczana specjalnymi technologiami, z drugiej pokonuje długą drogę, wsiąkając po drodze niebezpieczne substancje powstałe w rurach. Małe zaufanie do wody kranowej najczęściej jest spowodowane jej podejrzanym smakiem lub zapachem. Dlatego właśnie coraz więcej osób decyduje się zakupić nowoczesny jonizator do wody. Oczyszczanie kranówki własnymi sposobami jest coraz bardziej popularne, a zaawansowane urządzenia filtrujące w bardzo szybkim tempie znikają ze sklepowych półek.

Dlaczego woda z kranu jest szkodliwa?

Choć uzdatnianie wody usprawniane jest z każdym rokiem, wciąż nie jest ona w stu procentach bezpieczna dla ludzkiego organizmu. Jedną z przyczyn takiego stanu jest proces chlorowania, który występuje w trakcie oczyszczania. Mimo, że chlor pozwala wyeliminować z wody najgroźniejsze związki, to jest szkodliwe działanie sprawia, że traci ona swoje naturalne właściwości. Chlorowana woda nie sprzyja ludzkiej florze bakteryjnej i może być powodem wielu chorób układu pokarmowego. Kolejnym powodem szkodliwości wody z kranu jest jest transport. Ciecz płynąca przez miejskie wodociągi narażona jest na działanie niebezpiecznych bakterii znajdujących się w rurach. Szkodliwym związkiem przedostającym się do wody jest także ołów, który bardzo często wykorzystywany jest przy produkcji rur. Jego działanie może nieść ze sobą nawet zagrożenie rakotwórcze.

Jak skutecznie oczyszczać wodę?

Najbardziej popularnym sposobem oczyszczania wody z niebezpiecznych związków jest jej przegotowanie. Niestety, jest to działanie bezużyteczne, czego nie jest świadoma większość osób. Zmiana temperatury wody nie ma wpływu na jej skład chemiczny, co w rezultacie sprawia, że szkodliwe związki nie są w ogóle usuwane. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na poprawienie smaku, zapachu i jakości wody jest jej filtrowanie oraz jonizowanie. Nowoczesny filtr na kran czy jonizator wody potrafią prawie w 100% oczyścić jej strukturę i sprawić, że będzie znacznie zdrowsza. Najbardziej popularnym urządzeniem jest filtr dzbankowy, który odznacza się bardzo dużą ekonomią pracy. Najskuteczniejsze są jednak urządzenia, które wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak odwrócona osmoza czy ultrafiltracja. Nowoczesny jonizator do wody potrafi nadać jej odpowiednie pH i współczynnik ORP, a także ustrukturyzować i polepszyć smak. Jego działanie pozwala również na zmiękczenie wody i sprawia, że staje się ona bardziej zasadowa, co przekłada się na mniejsze ryzyko zakwaszenia organizmu.

Podsumowanie

Chcąc skutecznie oczyścić wodę powinniśmy pomyśleć o urządzeniu, które pozwoli nam w prosty sposób poddać ją filtracji. Domowe sposoby uzdatniania pozwalają na znacznie dokładniejsze pozbycie się niebezpiecznych substancji z wody i sprawiają, że nie musimy obawiać się szkodliwych związków, które zostały wchłonięte podczas jej transportu. Filtrowanie wody przynosi same korzyści i jest jednocześnie niskobudżetowe.

7 Comments Posted

  1. Alternatywą do kranówki sa filtry zakładane w kranie lub dzbanki, które oczyszczają wode z kranu. Mam wrazenie, ze dzisiaj odchodzi sie odkupowania wody w PET, pozwala to zaoszczedzic i jest proekologiczne. W pracy mamy wodę w pięciogalonowych butlach, oraz maszyny, które sa przyłączone do sieci wodociągowej z filtrami.

  2. Zaledwie wczoraj w wiadomosciach był reportaż o bardzo złym stanie naszych wód, kiepskiej jakości systemach oczyszczających, generanie o zaniedbaniach lokalnych oczyszczalni. Ścieki trafiaja do rzek, to jest dramat!

  3. Ja też uwazam, ze picie kranowki nie jest do końca bezpieczne, moze nie wszedzie,ale mowi sie, ze dodaja jakieś paskudztwa do wody i namawiaja abysmy ja pili. Nie wiemy co jest w skladzie wody, to wg mnie nie jest bezpieczne

  4. UM chwali sie,że kranówka jest codziennie kontrolowana i przechodzi szereg rygorystycznych badań, nie ma żadnych przeciwskazań,ale ja mimo to mam obawy i nie mogę się przekonać. Założyliśmy w domu filtry, to rozwiązanie sie sprawdza.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.