bank komórek jajowych

Bank komórek jajowych – kto może być dawcą?

Z biegiem czasu coraz więcej małżeństw ma kłopoty z poczęciem. Rozmaite metody terapii, zarówno te naturalne jak i te bardziej skomplikowane, przywracające płodność- nie zawsze dają oczekiwane efekty. Przyczyny niepłodności mogą być różnorodne, a do najczęstszych należą nieprawidłowości w funkcjonowaniu jajników, doznane poronienia, wady genetyczne lub przebyte choroby nowotworowe. Pomysł na bank komórek jajowych to świetne wyjście, które daje wszystkim nadzieję i jest w pełni legalne. Najpierw jednak tego typu placówki muszą zostać zaopatrzone poprzez dawczynie. Oddawanie komórek jajowych regulowane jest rygorystycznymi zasadami. Cały proces odbywa się z zachowaniem szczególnej ostrożności, a do zabiegu dopuszczane są nieliczne osoby.

Ważne kwestie formalne

Oddanie komórek jajowych powinno wypływać z chęci pomocy, stanowi ono pomoc dla kobiet, które z rozmaitych powodów nie mogą mieć dzieci. Bank komórek jajowych oferuje dawczynią dwa sposoby deponowania. Pierwszy z nich jest całkowicie anonimowy, a drugi polega na jawnym przekazaniu komórki do wyszczególnionej osoby, np. córki. W przypadku anonimowej wersji komórka trafia do specjalnej bazy dawczyń, która skupia wszystkie oddane narządy i klasyfikuje je według określonych norm takich jak np. wygląd zewnętrzny.

Kto może oddać komórki jajowe?

Do programu może dołączyć dawczyni w wieku 22 do 35 lat, odznaczająca się idealnym stanem zdrowia. Przed pobraniem komórki jajowej przeprowadzane są szczegółowe badania np. morfologia, lipidogram, ALT, AST, badanie moczu i wiele innych, oraz konsultacja psychologiczna. Dopiero pozytywne wyniki badań skutkują tym, że kobieta może zostać dawczynią. Jajeczka są zamrażane, dlatego mogą być zapłodnione w późniejszym czasie. Bank komórek jajowych przechowuje komórki w ściśle określonych warunkach.

Ryzyko przy oddawaniu komórek

Ta sama kobieta nie może oddać komórek więcej niż 6 razy. W innym przypadku może narazić się na nieodwracalne problemy zdrowotne powiązane z układem rozrodczym lub moczowym. Kliniki skrupulatnie trzymają się reguł i ustaleń, nie pozwalając na zagrożenie życia żadnej z pacjentek. Przed oddaniem komórek jajowych należy także określić swoje predyspozycje psychologiczne, ponieważ zdarza się, że konsekwencje zabiegów mają zły wpływ na psychikę pacjentek.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*