bank komórek jajowych

Bank komórek jajowych – kto może być dawcą?

Z biegiem czasu coraz więcej małżeństw ma kłopoty z poczęciem. Rozmaite metody terapii, zarówno te naturalne jak i te bardziej skomplikowane, przywracające płodność- nie zawsze dają oczekiwane efekty. Przyczyny niepłodności mogą być różnorodne, a do najczęstszych należą nieprawidłowości w funkcjonowaniu jajników, doznane poronienia, wady genetyczne lub przebyte choroby nowotworowe. Pomysł na bank komórek jajowych to świetne wyjście, które daje wszystkim nadzieję i jest w pełni legalne. Najpierw jednak tego typu placówki muszą zostać zaopatrzone poprzez dawczynie. Oddawanie komórek jajowych regulowane jest rygorystycznymi zasadami. Cały proces odbywa się z zachowaniem szczególnej ostrożności, a do zabiegu dopuszczane są nieliczne osoby.

Ważne kwestie formalne

Oddanie komórek jajowych powinno wypływać z chęci pomocy, stanowi ono pomoc dla kobiet, które z rozmaitych powodów nie mogą mieć dzieci. Bank komórek jajowych oferuje dawczynią dwa sposoby deponowania. Pierwszy z nich jest całkowicie anonimowy, a drugi polega na jawnym przekazaniu komórki do wyszczególnionej osoby, np. córki. W przypadku anonimowej wersji komórka trafia do specjalnej bazy dawczyń, która skupia wszystkie oddane narządy i klasyfikuje je według określonych norm takich jak np. wygląd zewnętrzny.

Kto może oddać komórki jajowe?

Do programu może dołączyć dawczyni w wieku 22 do 35 lat, odznaczająca się idealnym stanem zdrowia. Przed pobraniem komórki jajowej przeprowadzane są szczegółowe badania np. morfologia, lipidogram, ALT, AST, badanie moczu i wiele innych, oraz konsultacja psychologiczna. Dopiero pozytywne wyniki badań skutkują tym, że kobieta może zostać dawczynią. Jajeczka są zamrażane, dlatego mogą być zapłodnione w późniejszym czasie. Bank komórek jajowych przechowuje komórki w ściśle określonych warunkach.

Ryzyko przy oddawaniu komórek

Ta sama kobieta nie może oddać komórek więcej niż 6 razy. W innym przypadku może narazić się na nieodwracalne problemy zdrowotne powiązane z układem rozrodczym lub moczowym. Kliniki skrupulatnie trzymają się reguł i ustaleń, nie pozwalając na zagrożenie życia żadnej z pacjentek. Przed oddaniem komórek jajowych należy także określić swoje predyspozycje psychologiczne, ponieważ zdarza się, że konsekwencje zabiegów mają zły wpływ na psychikę pacjentek.

1 Comment Posted

  1. Zastanawia mnie, czy zwykli ludzie korzystają z takiego banku. Mam wrażenie, ze to zachodni trend, w ostatnim czasie mocno wypromowany przez znane osoby świata mody/muzyki/filmu. Nie znam nikogo kto korzystałby z banku komórek.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.