wada słuchu

Dlaczego należy regularnie badać słuch?

Słuch to niewątpliwie bardzo ważny zmysł, a do tego bardzo wrażliwy. Każdego dnia wystawiany jest na ciężką próbę starcia z codziennością i hałasem, jaki tej codzienności towarzyszy. Zaburzenia słuchu dotykają coraz więcej ludzi. Problemy ze słyszeniem przestały dotyczyć wyłącznie osób starszych. Coraz więcej ludzi młodych, a także dzieci cierpi na niedosłuch.

Tylko w bardzo krytycznych i niewielu przypadkach uszkodzenie słuchu następuje w sposób natychmiastowy. Zazwyczaj jest to proces powolny, dlatego tak trudno wykryć jego skutki. Osoba u której pojawiają się zaburzenia słuchu nie skupia się na tym, kiedy zaczyna głośniej mówić lub kiedy musi głośniej słuchać muzyki, aby lepiej słyszeć. Bardzo często bierze to, za coś naturalnego.

Niebezpieczny hałas otacza nas każdego dnia – w pracy, na ulicy, a nawet w domu. Styl życia także może przyczynić się do problemów ze słuchem. Mowa tu o popularnych słuchawkach i zbyt głośnej muzyce. Warto pamiętać, że szkodliwy jest każdy dźwięk powyżej 85 decybeli. Jednak przyczyn niedosłuchu jest znacznie więcej. Wiele chorób i schorzeń jest niebezpiecznych i zagraża prawidłowemu słyszeniu. Jest to między innymi przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego, częste infekcje i alergie u dzieci mogą przyczynić się do przerostu migdału, a to może spowodować zwężenie dróg oddechowych i zatkanie trąbek słuchowych.

O słuch należy dbać. Po pierwsze należy czyścić uszy w odpowiedni sposób, unikając znanych patyczków do uszu, ponieważ ich stosowanie drażni wnętrze ucha i może spowodować pęknięcie błony bębenkowej. Po drugie muzyki lepiej słuchać korzystając z głośników, a nie słuchawek, a po trzecie należy słuch kontrolować przynajmniej raz na rok. Profilaktyka i kontrolne badanie słuchu pomogą wykryć nawet najmniejsze zaburzenia, a im szybciej problem zostaje wykryty, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się go całkowicie rozwiązać. Profilaktyka jest ważna w każdym wieku, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

1 Comment Posted

  1. Jak ktos w otoczeniu rozmawia podniesionym glosem to sygnal,ze ma problem ze słuchem. Badania są ważne, ale nie wiem czy robione są regularnie. Nawet w pracy jak sa badania okresowe nie bada sie słuchu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.