sauna drewniana z parą

Jak wytworzyć w saunie parę?

Sauny stają się coraz bardziej popularne – nie tylko w krajach skandynawskich, ale także w Polsce. Korzystanie z sauny korzystnie wpływa na nasz organizm – oczyszcza skórę z toksyn oraz wzmacnia nasz układ odpornościowy i mobilizuje go do zwalczania patogenów. Za podwyższanie temperatury odpowiada gorąca para. Skąd się bierze?

Pierwszym elementem tworzącym parę są nagrzane kamienie, które polewane wodą parują. Nie są to zwyczajne kamienie, tylko specjalne – odporne na działanie wysokiej temperatury. Umieszczane są one w specjalnie zaprojektowanych piecach. Zwykłe kamienie mogły by popękać i uszkodzić piec, dlatego ważne jest, aby nie oszczędzać na nich, ponieważ straty mogą być znaczne.

Oprócz pieca każda sauna powinna być wyposażona w tzw. generator pary. Powinien by on umieszczony na zewnątrz, w odległości nie dłuższej niż 15 metrów. Do generatora podprowadzana jest zimna woda, która jest następnie podgrzewana i w postaci pary doprowadzana do sauny za pomocą miedzianej rurki. Wielkość takiego generatora powinna być dostosowana do wielkości sauny. Generatory zasilane są elektrycznie. Wszystkie funkcje generatora takie jak: napełnianie wody, opróżnianie i płukanie zbiornika – są zautomatyzowane, co jest niezwykle wygodne. Generatory pary powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.


*