aparat fotograficzny

Rodzaje fotografii

Chcąc dokonać podziału fotografii musimy przyjąć na początku odpowiednie kryterium. Jednym z nich może być na przykład technika, w której wykonywane są zdjęcia. Mamy wtedy do czynienia z fotografią analogową lub cyfrową. Zagadnienie można podzielić także ze względu na przeznaczenie czy miejsce tworzenia zdjęć, wyróżniamy na przykład fotografię studyjną lub plenerową. Każdy, początkujący fotograf powinien znać najważniejsze rodzaje fotografii, aby móc poprawnie rozmawiać w języku branżowym.

Fotografia analogowa

Nawet podczas tak szybkiego rozwoju sprzętu fotograficznego pierwotne rozwiązania posiadają szerokie grono sympatyków. Fotografia analogowa wykorzystywana jest przez tradycjonalistów, którzy wolą samodzielnie ustawić wszelkie parametry, niż korzystać z rozbudowanych funkcji nowoczesnych lustrzanek. Zdjęcie analogowe powstaje w całkowicie inny sposób, a jego rozdzielczość jest zależna od materiału światłoczułego. W fotografii tego typu wykonuje się małą ilość zdjęć na jednym negatywie, jednak potrafią one w sposób szczególny oddać każdy detal obrazu, nie zmieniając przy tym jego naturalnej kolorystyki. Fotograf nie ma wglądu do wykonanych fotografii, ani nie może ich usunąć. Dlatego właśnie w ten sposób wykonywania zdjęć wkłada się całe serce i wszystkie umiejętności. Świadomość, że ma się tylko kilka podejść sprawia, że każdy, uchwycony obraz jest wyjątkowy.

Fotografia cyfrowa

Ten rodzaj fotografii jest aktualnie najczęściej wykorzystywany. Nowoczesne aparaty cyfrowe oraz lustrzanki oferują cały szereg możliwości i pozwalają edytować zdjęcia za pomocą specjalistycznych programów do ich obróbki. Pomijając sposób w jaki tworzona jest fotografia, ten rodzaj wykonywania zdjęć całkowicie różni się od swojego poprzednika. Obrazy zapisywane cyfrowo posiadają określoną rozdzielczość, która ustawiana jest przez fotografia. Zdjęcia mogą być przechowywane w pamięci przenośnej, dzięki czemu nie trzeba wszystkich wywoływać. Fotograf ma możliwość sprawdzenia jakie zdjęcie udało mu się zrobić i może je wykasować w przypadku, gdy nie będzie spełniało jego wymagań. Fotografia cyfrowa ma także sporo wad, uzyskane efekty często są przekłamane, a zdjęcia trzeba obrabiać długimi godzinami.

Fotografia użytkowa

Skupmy się teraz na innym podziale fotografii, a dokładnie na jej przeznaczeniu. Robienie zdjęć, to nie tylko sztuka, to także sposób na życie, a fotografie użytkowe są tego najlepszym przykładem. Zadaniem tego typu zdjęć jest odpowiedź na konkretne wymagania klienta. Fotografie użytkowe mogą przedstawiać między innymi konkretny przedmiot, podkreślając jego atuty. Do tego rodzaju fotografii należą także zdjęcia reklamowe oraz reportażowe. Zdjęcia użytkowe można podzielić ze względu na przeznaczenie. Idąc tym tropem można wyróżnić różne typy, należy do nich między innymi fotografia dziecięca, dokumentalna, naukowa, lotnicza czy modowa.

Fotografia artystyczna

Zdjęcia artystyczne powstają całkowicie w innym celu. Fotograf wykonuje je jako dzieła, które następnie wystawiane są podczas wystaw fotograficznych. Mają one wyższą wartość estetyczną oraz jakościową, stanowiąc pewnego rodzaju, nowoczesną sztukę. Zdjęcia artystyczne umieszczane są także w specjalnych albumach, na stronach internetowych. Tego typu fotografią są również sesje okolicznościowe. Mogą one odbywać się zarówno z studio, jak i w plenerze. Zdjęciami artystycznymi chwali się również nowoczesna fotografia ślubna. Aktualnie każdy fotograf dokłada wszelkich starań, aby wykonywane przez niego zdjęcia podczas uroczystości i zabaw były odpowiednio obrobione i posiadały wysoką wartość estetyczną. Do fotografii artystycznych można zaliczyć także portrety czy zdjęcia rodzinne, które powstają na specjalne zamówienie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*